Microchip MRF24J40MA-I/RM Zigbee Transceiver, 12-Pin Module
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
MRF24J40MA-I/RM
Brand:
Microchip
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 6665748
Product description Microchip MRF24J40MA-I/RM Zigbee Transceiver, 12-Pin Module
Manufacturer / Brand Microchip
Manufacturer part number MRF24J40MA-I/RM
RS stock number 6665748
Manufacturer / Brand Microchip
Product Details
WPAN (IEEE 802.15.4) - Microchip
MRF24J40MA ZigBee Module
Microchips MRF24J40MA is a very small, wireless 2.4GHz IEEE 802.15.4 transceiver module. This module is surface mounted and comes with an integrated PCB antenna, internal voltage regulator and integrated crystal oscillator. MRF24J40MA is compatible with a range of software including ZigBee, MiWi and MiWi P2P. Not to mention, this module is compliant with a range of PIC families include PIC16F, PIC18F, PIC24F/H, dsPIC33 and PIC32.
Features and benefits:
  • Tiny, surface mountable module allows you to easily integrate it into your design
  • 2.4GHZ, IEEE 802.15.4 standard with ZigBee, MiWi and MiWi P2P support
  • Strong AES-128 encryption for all your security needs
  • FCC, IC and ETSI certified
  • Brilliant compatibility with Microchips PIC families
  • On-board crystal oscillator, antenna and voltage regulator
  • Four wire SPI-interface with maximum data speeds of 250Kbps
  • Up to an impressive 120m range
  • 3.3V typical voltage but can be used in between 3.0 to 3.6V
Applications:
  • Wireless sensor networks,
  • Home automation
  • Building automation
  • Consumer applications
AES-128 encryption:
Software:
Specifications
Attribute Value
Brand Microchip
Minimum Operating Temperature -40 °C
Mounting Type Surface Mount
Modulation Technique O-QPSK
Primary Keyword Zigbee Transceiver
Number of Operating Bands 1
Package Type Module
Maximum Operating Temperature +85 °C
Length 27.94 mm
Technology IEEE 802.15.4
Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V
Height 0.89 mm
Width 17.78 mm
Dimensions 27.94 x 17.78 x 0.89 mm
Minimum Operating Supply Voltage 3.6 V
Pin Count 12
Maximum Operating Band 1 Frequency 2.48 GHz
Minimum Operating Band 1 Frequency 2400 MHz