Bosch GWS 22-230LVI 230mm Corded Angle Grinder, UK Plug
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
0601891C70
Brand:
Bosch
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 6957148
Product description Bosch GWS 22-230LVI 230mm Corded Angle Grinder, UK Plug
Manufacturer / Brand Bosch
Manufacturer part number 0601891C70
RS stock number 6957148
Manufacturer / Brand Bosch
Country of Origin: DE
Product Details
Bosch Grinders, Saws & Routers
230mm Angle Grinder (GWS 22-230LVI)
SUPPLIED_WITH : Side handle and pin spanner.
All the grinders have a spindle lock and lock nut blade change system
Kick-back stop detects any sudden decreases in revolution and shuts down to protect against injuries
Restart protection
Champion motor
Precision cut gears ensures smoother and better power transfer
New vibration control main and side handle
Robust housing design
Tri-control switch (on/ off/ deadman)
Powder coated stator for longer life
Specifications
Attribute Value
Brand Bosch
Plug Type Type G - British 3-pin
Voltage Rating 240 V
Grinder Type Angle Grinder
Model Number GWS 22-230LVI
Brushed/Brushless Motor Brushed
Wattage 2.4 kW
Speed 6500 rpm
Disc Size 230 mm
Corded/Cordless Corded
Weight 6.6 kg
Checking stock...
VND
Out of stock
Price Each
Unit(s)Per Unit(VND)
*price per unit indicative
"Bosch GWS 22-230LVI 230mm Corded Angle Grinder, UK Plug" added to the basket