GREY 3CORE CY CONTROL CABLE,2.5SQ.MM100M
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
CYSE03.00100
Brand:
Belden
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 0369107
Product description GREY 3CORE CY CONTROL CABLE,2.5SQ.MM100M
Manufacturer / Brand Belden
Manufacturer part number CYSE03.00100
RS stock number 0369107
Manufacturer / Brand Belden
Country of Origin: CN
Product Details
Note
Control Cable CY Type
Note
(4-core only) In accordance with 2004 European Harmonised colours for installation cable.
Core Colours
3-core: Blue, Brown, Green/Yellow
4-core: Grey, Brown, Black, Green/Yellow (See note)
5-core: Blue, Brown, Black, Grey, Green/Yellow
7-core: Green/Yellow + 6 numbered
Manufactured to VDE 2050 standard
Specifications
Attribute Value
Brand Belden
Number of Cores 3
Cross Sectional Area 2.5 mm²
Length 100 m
Current Rating 25 A
Outer Diameter 9.75 mm
Voltage Rating 300/500 V
Sheath Colour Grey
American Wire Gauge 13 AWG
Earth Cable Yes
Minimum Operating Temperature -5 °C
Maximum Operating Temperature +70 °C