IXYS 400V 30A, Dual Silicon Junction Diode, 4-Pin SOT-227B DSEI2X30-04C
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
DSEI2X30-04C
Brand:
IXYS
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 1461714
Product description IXYS 400V 30A, Dual Silicon Junction Diode, 4-Pin SOT-227B DSEI2X30-04C
Manufacturer / Brand IXYS
Manufacturer part number DSEI2X30-04C
RS stock number 1461714
Manufacturer / Brand IXYS
Country of Origin: PH
Product Details
Diodes and Rectifiers, Ixys
Rectifier Diodes, Ixys
Specifications
Attribute Value
Brand IXYS
Pin Count 4
Diode Configuration Isolated
Mounting Type Panel Mount
Maximum Forward Voltage Drop 1.6 V
Maximum Continuous Forward Current 30 A
Diode Technology Silicon Junction
Package Type SOT-227B
Peak Reverse Recovery Time 50 ns
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current 320 A
Peak Reverse Repetitive Voltage 400 V
Number of Elements per Chip 2
Rectifier Type Switching
Diode Type Silicon Junction
Checking stock...
VND
Out of stock
Price Tube (1 Tube of 10)
Tube(s)Per Tube(VND)Per Unit(VND)
*price per unit indicative
"IXYS 400V 30A, Dual Silicon Junction Diode, 4-Pin SOT-227B DSEI2X30-04C" added to the basket