WeEn Semiconductors Co., Ltd BT258X-500R,127, Thyristor 500V, 5A 0.2mA
- RS Stock No.:
- Mfr. Prt No.:
- BT258X-500R,127
- Brand:
- WeEn Semiconductors Co., Ltd
| Substance | Concentration |
| Lead | 0.1% |
| Mercury | 0.1% |
| PBB (Polybrominated Biphenyls) | 0.1% |
| PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers) | 0.1% |
| Hexavalent Chromium | 0.1% |
| Cadmium | 0.01% |
| DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate) | 0.1% |
| BBP (Benzyl butyl phthalate) | 0.1% |
| DBP (Dibutyl phthalate) | 0.1% |
| DIBP (Diisobutyl phthalate) | 0.1% |
| RS stock number | 0509601 |
| Product description | WeEn Semiconductors Co., Ltd BT258X-500R,127, Thyristor 500V, 5A 0.2mA |
| Manufacturer / Brand | WeEn Semiconductors Co., Ltd |
| Manufacturer part number | BT258X-500R,127 |
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
| RS stock number | 0509601 |
Product Details
Thyristors - WeEn Semiconductors
Phase Control Thyristors, WeEn Semiconductors
Specifications
| Attribute | Value |
| Brand | WeEn Semiconductors Co., Ltd |
| Rated Average On-State Current | 5 A |
| Thyristor Type | SCR |
| Package Type | TO-220F |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 500 V |
| Surge Current Rating | 82 A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Gate Trigger Current | 0.2 mA |
| Maximum Gate Trigger Voltage | 1.5 V |
| Maximum Holding Current | 6 mA |
| Pin Count | 3 |
| Dimensions | 10.3 x 4.6 x 9.3 mm |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 500 V |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Repetitive Peak Off-State Current | 0.5 mA |
| Peak On-State Voltage | 1.6 V |