BT131-800,116
Brand:
WeEn Semiconductors Co., Ltd
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 0508630
Product description WeEn Semiconductors Co., Ltd Through Hole, 3-pin, TRIAC, 800V, Gate Trigger 1.5V 800V
Manufacturer / Brand WeEn Semiconductors Co., Ltd
Manufacturer part number BT131-800,116
RS stock number 0508630
Product Details
TRIACs
A range of TRIACs (Triodes for Alternating Current is also known as Bidirectional Thyristors). They are used in AC switching and control applications with current ratings from under 1A to 40A rms. A TRIAC makes a convenient switch for alternating current circuit.
TRIAC, WeEn Semiconductors
Specifications
Attribute Value
Brand WeEn Semiconductors Co., Ltd
Rated Average On-State Current 1 A
Mounting Type Through Hole
Package Type SPT
Maximum Gate Trigger Current 7 mA
Repetitive Peak Reverse Voltage 800 V
Surge Current Rating 13.8 A
Pin Count 3
Maximum Gate Trigger Voltage 1.5 V
Repetitive Peak Forward Blocking Voltage 800 V
Maximum Holding Current 5 mA
Dimensions 4.8 x 4.2 x 5.2 mm
Length 4.8 mm
Width 4.2 mm
Height 5.2 mm
Minimum Operating Temperature -40 °C
Maximum Operating Temperature +125 °C
Repetitive Peak Off-State Current 0.5 mA
Peak On-State Voltage 1.5 V
Checking stock...
VND
Out of stock
Price Pack (1 Pack of 20)
Pack(s)Per Pack(VND)Per Unit(VND)
*price per unit indicative
"WeEn Semiconductors Co., Ltd Through Hole, 3-pin, TRIAC, 800V, Gate Trigger 1.5V 800V" added to the basket