NIC Components 220μF Electrolytic Capacitor 25V dc, Through Hole – NRSG221M25V8X11.5F
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
NRSG221M25V8X11.5F
Brand:
NIC Components
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 7683854
Product description NIC Components 220μF Electrolytic Capacitor 25V dc, Through Hole - NRSG221M25V8X11.5F
Manufacturer / Brand NIC Components
Manufacturer part number NRSG221M25V8X11.5F
RS stock number 7683854
Product Details
NRSG Series
Specifications
Attribute Value
Brand NIC Components
Capacitance 220 µF
Voltage 25 V dc
Mounting Type Through Hole
Technology Electrolytic
Dimensions 8 x 11.5 mm
Height 11.5 mm
Minimum Operating Temperature -40 °C
Diameter 8 mm
Maximum Operating Temperature +105 °C
Lead Pitch 3.5 mm
Lifetime 3000 h
Equivalent Series Resistance 72 mΩ
Leakage Current 0.01 CV or 3 μA
Ripple Current 760 mA
Series NRSG
Tolerance ±20 %
Checking stock...
VND
Out of stock
Price Pack (1 Pack of 10)
Pack(s)Per Pack(VND)Per Unit(VND)
*price per unit indicative
"NIC Components 220μF Electrolytic Capacitor 25V dc, Through Hole - NRSG221M25V8X11.5F" added to the basket