Nichicon 100μF Electrolytic Capacitor 50V dc, Through Hole – UVZ1H101MPD
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
UVZ1H101MPD
Brand:
Nichicon
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 8454742
Product description Nichicon 100μF Electrolytic Capacitor 50V dc, Through Hole - UVZ1H101MPD
Manufacturer / Brand Nichicon
Manufacturer part number UVZ1H101MPD
RS stock number 8454742
Manufacturer / Brand Nichicon
Product Details
Nichicon VZ Series, 24μF to 22000
High reliability
High temperature range
High ripple current
Specifications
Attribute Value
Brand Nichicon
Capacitance 100 µF
Series VZ
Mounting Type Through Hole
Height 11.5 mm
Lead Pitch 3.5 mm
Dimensions 8 (Dia.) x 11.5 mm
Technology Electrolytic
Maximum Operating Temperature +105 °C
Voltage 50 V dc
Ripple Current 190 mA
Minimum Operating Temperature -55 °C
Diameter 8 mm
Leakage Current 150 μA
Lifetime 1000 h
Tolerance ±20 %
Checking stock...
VND
Out of stock
Price Pack (1 Pack of 25)
Pack(s)Per Pack(VND)Per Unit(VND)
*price per unit indicative
"Nichicon 100μF Electrolytic Capacitor 50V dc, Through Hole - UVZ1H101MPD" added to the basket