Nichicon 100μF Electrolytic Capacitor 63V dc, Through Hole – UBT1J101MPD8
- RS Stock No.:
- Mfr. Prt No.:
- UBT1J101MPD8
- Brand:
- Nichicon
| Substance | Concentration |
| Lead | 0.1% |
| Mercury | 0.1% |
| PBB (Polybrominated Biphenyls) | 0.1% |
| PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers) | 0.1% |
| Hexavalent Chromium | 0.1% |
| Cadmium | 0.01% |
| DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate) | 0.1% |
| BBP (Benzyl butyl phthalate) | 0.1% |
| DBP (Dibutyl phthalate) | 0.1% |
| DIBP (Diisobutyl phthalate) | 0.1% |
| RS stock number | 7621770 |
| Product description | Nichicon 100μF Electrolytic Capacitor 63V dc, Through Hole - UBT1J101MPD8 |
| Manufacturer / Brand | Nichicon |
| Manufacturer part number | UBT1J101MPD8 |
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
| RS stock number | 7621770 |
Product Details
BT Series High Temperature (PET Sleeve)
Features & Benefits:
High reliability
High ripple current
Long life up to 10,000 hours
Specifications
| Attribute | Value |
| Brand | Nichicon |
| Capacitance | 100 µF |
| Series | BT |
| Mounting Type | Through Hole |
| Height | 16 mm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Dimensions | 10 x 16 mm |
| Technology | Electrolytic |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Voltage | 63 V dc |
| Ripple Current | 690 mArms |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Diameter | 10 mm |
| Equivalent Series Resistance | 410 mΩ |
| Leakage Current | 4 μA |
| Lifetime | 3000 h |
| Tolerance | ±20 % |