Nichicon 1000μF Electrolytic Capacitor 35V dc, Through Hole – UPS1V102MHD
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
UPS1V102MHD
Brand:
Nichicon
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 5194201
Product description Nichicon 1000μF Electrolytic Capacitor 35V dc, Through Hole - UPS1V102MHD
Manufacturer / Brand Nichicon
Manufacturer part number UPS1V102MHD
RS stock number 5194201
Manufacturer / Brand Nichicon
Product Details
Nichicon PS Series Capacitors
Features & Benefits:
High reliability
High ripple current
Long life up to 3000 hours
Lead free reflow soldering
Low ESR
Wide temperature range
Miniature sized
Specifications
Attribute Value
Brand Nichicon
Mounting Type Through Hole
Lead Pitch 5 mm
Technology Electrolytic
Tolerance ±20 %
Capacitance 1000 µF
Series PS
Height 25 mm
Dimensions 12.5 (Dia.) x 25 mm
Maximum Operating Temperature +105 °C
Voltage 35 V dc
Ripple Current 1.55 A
Minimum Operating Temperature -55 °C
Diameter 12.5 mm
Leakage Current 4 μA
Lifetime 3000 h
Checking stock...
VND
Out of stock
Price Pack (1 Pack of 5)
Pack(s)Per Pack(VND)Per Unit(VND)
*price per unit indicative
"Nichicon 1000μF Electrolytic Capacitor 35V dc, Through Hole - UPS1V102MHD" added to the basket