Nichicon 100μF Electrolytic Capacitor 63V dc, Through Hole – UBT1J101MPD8
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
UBT1J101MPD8
Brand:
Nichicon
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 7621770
Product description Nichicon 100μF Electrolytic Capacitor 63V dc, Through Hole - UBT1J101MPD8
Manufacturer / Brand Nichicon
Manufacturer part number UBT1J101MPD8
RS stock number 7621770
Manufacturer / Brand Nichicon
Product Details
BT Series High Temperature (PET Sleeve)
Features & Benefits:
High reliability
High ripple current
Long life up to 10,000 hours
Specifications
Attribute Value
Brand Nichicon
Capacitance 100 µF
Series BT
Mounting Type Through Hole
Height 16 mm
Lead Pitch 5 mm
Dimensions 10 x 16 mm
Technology Electrolytic
Maximum Operating Temperature +125 °C
Voltage 63 V dc
Ripple Current 690 mArms
Minimum Operating Temperature -40 °C
Diameter 10 mm
Equivalent Series Resistance 410 mΩ
Leakage Current 4 μA
Lifetime 3000 h
Tolerance ±20 %
Checking stock...
VND
Out of stock
Price Pack (1 Pack of 5)
Pack(s)Per Pack(VND)Per Unit(VND)
*price per unit indicative
"Nichicon 100μF Electrolytic Capacitor 63V dc, Through Hole - UBT1J101MPD8" added to the basket