Nichicon 120μF Electrolytic Capacitor 25V dc, Through Hole – UPM1E121MED
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
UPM1E121MED
Brand:
Nichicon
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 5201488
Product description Nichicon 120μF Electrolytic Capacitor 25V dc, Through Hole - UPM1E121MED
Manufacturer / Brand Nichicon
Manufacturer part number UPM1E121MED
RS stock number 5201488
Manufacturer / Brand Nichicon
Product Details
Nichicon PM Series Electrolytic Capacitors
Nichicon PM Series Aluminium Electrolytic Capacitors are high reliability, low impedance products that have a 5000-hour load life and are compliant to the RoHS directive (2011/65/EU). The PM series features a wide temperature range, a rated voltage range of 6.3 V to 450 V, and high ripple current.
Features & Benefits:
Specifications
Attribute Value
Brand Nichicon
Capacitance 120 µF
Voltage 25 V dc
Mounting Type Through Hole
Technology Electrolytic
Dimensions 6.3 (Dia.) x 15 mm
Height 15 mm
Minimum Operating Temperature -55 °C
Diameter 6.3 mm
Maximum Operating Temperature +105 °C
Lead Pitch 2.5 mm
Lifetime 2000 h
Leakage Current 4 μA
Ripple Current 275 mA
Series PM
Tolerance ±20 %
Checking stock...
VND
Out of stock
Price Pack (1 Pack of 5)
Pack(s)Per Pack(VND)Per Unit(VND)
*price per unit indicative
"Nichicon 120μF Electrolytic Capacitor 25V dc, Through Hole - UPM1E121MED" added to the basket