Nichicon 22μF Electrolytic Capacitor 50V dc, Through Hole – UBT1H220MPD8
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
UBT1H220MPD8
Brand:
Nichicon
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 7621730
Product description Nichicon 22μF Electrolytic Capacitor 50V dc, Through Hole - UBT1H220MPD8
Manufacturer / Brand Nichicon
Manufacturer part number UBT1H220MPD8
RS stock number 7621730
Manufacturer / Brand Nichicon
Product Details
BT Series High Temperature (PET Sleeve)
Features & Benefits:
High reliability
High ripple current
Long life up to 10,000 hours
Specifications
Attribute Value
Brand Nichicon
Capacitance 22 µF
Series BT
Mounting Type Through Hole
Height 11.5 mm
Lead Pitch 3.5 mm
Dimensions 8 x 11.5 mm
Technology Electrolytic
Maximum Operating Temperature +125 °C
Voltage 50 V dc
Ripple Current 250 mArms
Minimum Operating Temperature -40 °C
Diameter 8 mm
Equivalent Series Resistance 500 mΩ
Leakage Current 4 μA
Lifetime 2000 h
Tolerance ±20 %
Checking stock...
VND
Out of stock
Price Pack (1 Pack of 10)
Pack(s)Per Pack(VND)Per Unit(VND)
*price per unit indicative
"Nichicon 22μF Electrolytic Capacitor 50V dc, Through Hole - UBT1H220MPD8" added to the basket