Nichicon 22μF Electrolytic Capacitor 6.3V dc, Through Hole – UMA0J220MDD
- RS Stock No.:
- Mfr. Prt No.:
- UMA0J220MDD
- Brand:
- Nichicon
| Substance | Concentration |
| Lead | 0.1% |
| Mercury | 0.1% |
| PBB (Polybrominated Biphenyls) | 0.1% |
| PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers) | 0.1% |
| Hexavalent Chromium | 0.1% |
| Cadmium | 0.01% |
| DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate) | 0.1% |
| BBP (Benzyl butyl phthalate) | 0.1% |
| DBP (Dibutyl phthalate) | 0.1% |
| DIBP (Diisobutyl phthalate) | 0.1% |
| RS stock number | 4759087 |
| Product description | Nichicon 22μF Electrolytic Capacitor 6.3V dc, Through Hole - UMA0J220MDD |
| Manufacturer / Brand | Nichicon |
| Manufacturer part number | UMA0J220MDD |
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
| RS stock number | 4759087 |
Country of Origin: JP
Product Details
Aluminum Electrolytic Capacitor MA Series 85°C 5mm height
Specifications
| Attribute | Value |
| Brand | Nichicon |
| Capacitance | 22 µF |
| Voltage | 6.3 V dc |
| Mounting Type | Through Hole |
| Technology | Electrolytic |
| Dimensions | 4 (Dia.) x 5 mm |
| Height | 5 mm |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Diameter | 4 mm |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Lead Pitch | 1.5 mm |
| Lifetime | 2000 h |
| Leakage Current | 3 μA |
| Ripple Current | 28 mA |
| Series | MA |
| Tolerance | ±20 % |