Nichicon 22μF Electrolytic Capacitor 6.3V dc, Through Hole – UMA0J220MDD
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
UMA0J220MDD
Brand:
Nichicon
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 4759087
Product description Nichicon 22μF Electrolytic Capacitor 6.3V dc, Through Hole - UMA0J220MDD
Manufacturer / Brand Nichicon
Manufacturer part number UMA0J220MDD
RS stock number 4759087
Manufacturer / Brand Nichicon
Country of Origin: JP
Product Details
Aluminum Electrolytic Capacitor MA Series 85°C 5mm height
Specifications
Attribute Value
Brand Nichicon
Capacitance 22 µF
Voltage 6.3 V dc
Mounting Type Through Hole
Technology Electrolytic
Dimensions 4 (Dia.) x 5 mm
Height 5 mm
Minimum Operating Temperature -40 °C
Diameter 4 mm
Maximum Operating Temperature +85 °C
Lead Pitch 1.5 mm
Lifetime 2000 h
Leakage Current 3 μA
Ripple Current 28 mA
Series MA
Tolerance ±20 %
Checking stock...
VND
Out of stock
Price Pack (1 Pack of 5)
Pack(s)Per Pack(VND)Per Unit(VND)
*price per unit indicative
"Nichicon 22μF Electrolytic Capacitor 6.3V dc, Through Hole - UMA0J220MDD" added to the basket