Nichicon 3300μF Electrolytic Capacitor 35V dc, Through Hole – UPW1V332MHD
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
UPW1V332MHD
Brand:
Nichicon
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 7152791
Product description Nichicon 3300μF Electrolytic Capacitor 35V dc, Through Hole - UPW1V332MHD
Manufacturer / Brand Nichicon
Manufacturer part number UPW1V332MHD
RS stock number 7152791
Manufacturer / Brand Nichicon
Product Details
PW Series Radial 6.3 to 35V
Specifications
Attribute Value
Brand Nichicon
Capacitance 3300 µF
Series PW
Mounting Type Through Hole
Height 35.5 mm
Lead Pitch 7.5 mm
Dimensions 18 (Dia.) x 35.5 mm
Technology Electrolytic
Maximum Operating Temperature +105 °C
Voltage 35 V dc
Ripple Current 3.68 A
Minimum Operating Temperature -55 °C
Diameter 18 mm
Leakage Current 4 μA
Lifetime 8000 h
Tolerance ±20 %
Checking stock...
VND
Out of stock
Price Pack (1 Pack of 2)
Pack(s)Per Pack(VND)Per Unit(VND)
*price per unit indicative
"Nichicon 3300μF Electrolytic Capacitor 35V dc, Through Hole - UPW1V332MHD" added to the basket