Nichicon 330μF Electrolytic Capacitor 50V dc, Through Hole – UVZ1H331MPD
- RS Stock No.:
- Mfr. Prt No.:
- UVZ1H331MPD
- Brand:
- Nichicon
| Substance | Concentration |
| Lead | 0.1% |
| Mercury | 0.1% |
| PBB (Polybrominated Biphenyls) | 0.1% |
| PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers) | 0.1% |
| Hexavalent Chromium | 0.1% |
| Cadmium | 0.01% |
| DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate) | 0.1% |
| BBP (Benzyl butyl phthalate) | 0.1% |
| DBP (Dibutyl phthalate) | 0.1% |
| DIBP (Diisobutyl phthalate) | 0.1% |
| RS stock number | 8454761 |
| Product description | Nichicon 330μF Electrolytic Capacitor 50V dc, Through Hole - UVZ1H331MPD |
| Manufacturer / Brand | Nichicon |
| Manufacturer part number | UVZ1H331MPD |
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
| RS stock number | 8454761 |
Product Details
Nichicon VZ Series, 24μF to 22000
High reliability
High temperature range
High ripple current
Specifications
| Attribute | Value |
| Brand | Nichicon |
| Capacitance | 330 µF |
| Series | VZ |
| Mounting Type | Through Hole |
| Height | 16 mm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Dimensions | 10 (Dia.) x 16 mm |
| Technology | Electrolytic |
| Maximum Operating Temperature | +105 °C |
| Voltage | 50 V dc |
| Ripple Current | 410 mA |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Diameter | 10 mm |
| Leakage Current | 495 μA |
| Lifetime | 1000 h |
| Tolerance | ±20 % |