Nichicon 47μF Electrolytic Capacitor 50V dc, Through Hole – UPS1H470MED
- RS Stock No.:
- Mfr. Prt No.:
- UPS1H470MED
- Brand:
- Nichicon
| Substance | Concentration |
| Lead | 0.1% |
| Mercury | 0.1% |
| PBB (Polybrominated Biphenyls) | 0.1% |
| PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers) | 0.1% |
| Hexavalent Chromium | 0.1% |
| Cadmium | 0.01% |
| DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate) | 0.1% |
| BBP (Benzyl butyl phthalate) | 0.1% |
| DBP (Dibutyl phthalate) | 0.1% |
| DIBP (Diisobutyl phthalate) | 0.1% |
| RS stock number | 5194324 |
| Product description | Nichicon 47μF Electrolytic Capacitor 50V dc, Through Hole - UPS1H470MED |
| Manufacturer / Brand | Nichicon |
| Manufacturer part number | UPS1H470MED |
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
| RS stock number | 5194324 |
Product Details
Nichicon PS Series Capacitors
Features & Benefits:
High reliability
High ripple current
Long life up to 3000 hours
Lead free reflow soldering
Low ESR
Wide temperature range
Miniature sized
Specifications
| Attribute | Value |
| Brand | Nichicon |
| Mounting Type | Through Hole |
| Lead Pitch | 2.5 mm |
| Technology | Electrolytic |
| Tolerance | ±20 % |
| Capacitance | 47 µF |
| Series | PS |
| Height | 11 mm |
| Dimensions | 6.3 (Dia.) x 11 mm |
| Maximum Operating Temperature | +105 °C |
| Voltage | 50 V dc |
| Ripple Current | 250 mA |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Leakage Current | 4 μA |
| Lifetime | 2000 h |
| Diameter | 6.3 mm |