Nichicon 470μF Electrolytic Capacitor 35V dc, Through Hole – UVY1V471MPD
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
UVY1V471MPD
Brand:
Nichicon
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 7395314
Product description Nichicon 470μF Electrolytic Capacitor 35V dc, Through Hole - UVY1V471MPD
Manufacturer / Brand Nichicon
Manufacturer part number UVY1V471MPD
RS stock number 7395314
Manufacturer / Brand Nichicon
Attribute Value
Brand Nichicon
Capacitance 470 µF
Series VY
Mounting Type Through Hole
Height 16 mm
Lead Pitch 5 mm
Dimensions 10 (Dia.) x 16 mm
Technology Electrolytic
Maximum Operating Temperature +105 °C
Voltage 35 V dc
Ripple Current 460 mA
Minimum Operating Temperature -55 °C
Diameter 10 mm
Leakage Current 493.5 μA
Lifetime 1000 h
Tolerance ±20 %
Checking stock...
VND
Out of stock
Price Pack (1 Pack of 10)
Pack(s)Per Pack(VND)Per Unit(VND)
*price per unit indicative
"Nichicon 470μF Electrolytic Capacitor 35V dc, Through Hole - UVY1V471MPD" added to the basket