Nichicon 47μF Electrolytic Capacitor 50V dc, Through Hole – UPS1H470MED
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
UPS1H470MED
Brand:
Nichicon
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 5194324
Product description Nichicon 47μF Electrolytic Capacitor 50V dc, Through Hole - UPS1H470MED
Manufacturer / Brand Nichicon
Manufacturer part number UPS1H470MED
RS stock number 5194324
Manufacturer / Brand Nichicon
Product Details
Nichicon PS Series Capacitors
Features & Benefits:
High reliability
High ripple current
Long life up to 3000 hours
Lead free reflow soldering
Low ESR
Wide temperature range
Miniature sized
Specifications
Attribute Value
Brand Nichicon
Mounting Type Through Hole
Lead Pitch 2.5 mm
Technology Electrolytic
Tolerance ±20 %
Capacitance 47 µF
Series PS
Height 11 mm
Dimensions 6.3 (Dia.) x 11 mm
Maximum Operating Temperature +105 °C
Voltage 50 V dc
Ripple Current 250 mA
Minimum Operating Temperature -55 °C
Leakage Current 4 μA
Lifetime 2000 h
Diameter 6.3 mm
Checking stock...
VND
Out of stock
Price Pack (1 Pack of 5)
Pack(s)Per Pack(VND)Per Unit(VND)
*price per unit indicative
"Nichicon 47μF Electrolytic Capacitor 50V dc, Through Hole - UPS1H470MED" added to the basket