Nippon Chemi-Con 68μF Electrolytic Capacitor 450V dc, Through Hole – EKXG451ELL680MMN3S
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
EKXG451ELL680MMN3S
Brand:
Nippon Chemi-Con
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 1443978
Product description Nippon Chemi-Con 68μF Electrolytic Capacitor 450V dc, Through Hole - EKXG451ELL680MMN3S
Manufacturer / Brand Nippon Chemi-Con
Manufacturer part number EKXG451ELL680MMN3S
RS stock number 1443978
Attribute Value
Brand Nippon Chemi-Con
Capacitance 68 µF
Voltage 450 V dc
Mounting Type Through Hole
Technology Electrolytic
Dimensions 18.5 (Dia.) x 33 mm
Height 33 mm
Minimum Operating Temperature -25 °C
Diameter 18.5 mm
Maximum Operating Temperature +105 °C
Lifetime 10000 h
Lead Pitch 7.5 mm
Leakage Current 1320 μA
Polarised Polar
Ripple Current 1575 mArms
Series KXG
Tolerance ±20 %
Dissipation Factor 0.24 %
Checking stock...
VND
Out of stock
Price Pack (1 Pack of 2)
Pack(s)Per Pack(VND)Per Unit(VND)
*price per unit indicative
"Nippon Chemi-Con 68μF Electrolytic Capacitor 450V dc, Through Hole - EKXG451ELL680MMN3S" added to the basket