Panasonic 10000μF Electrolytic Capacitor 10V dc, Through Hole – EEUHD1A103
- RS Stock No.:
- Mfr. Prt No.:
- EEUHD1A103
- Brand:
- Panasonic
| Substance | Concentration |
| Lead | 0.1% |
| Mercury | 0.1% |
| PBB (Polybrominated Biphenyls) | 0.1% |
| PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers) | 0.1% |
| Hexavalent Chromium | 0.1% |
| Cadmium | 0.01% |
| DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate) | 0.1% |
| BBP (Benzyl butyl phthalate) | 0.1% |
| DBP (Dibutyl phthalate) | 0.1% |
| DIBP (Diisobutyl phthalate) | 0.1% |
| RS stock number | 7441984 |
| Product description | Panasonic 10000μF Electrolytic Capacitor 10V dc, Through Hole - EEUHD1A103 |
| Manufacturer / Brand | Panasonic |
| Manufacturer part number | EEUHD1A103 |
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
| RS stock number | 7441984 |
Product Details
HD Series Panasonic
Radial lead type
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Specifications
| Attribute | Value |
| Brand | Panasonic |
| Capacitance | 10000 µF |
| Voltage | 10 V dc |
| Mounting Type | Through Hole |
| Technology | Electrolytic |
| Dimensions | 16 (Dia.) x 25 mm |
| Height | 25 mm |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Diameter | 16 mm |
| Maximum Operating Temperature | +105 °C |
| Lead Pitch | 7.5 mm |
| Lifetime | 2000 h |
| Leakage Current | <=0.01 CV or 3 μA @ 2 min |
| Ripple Current | 1.89 A |
| Series | HD RADIAL |
| Tolerance | ±20 % |