Panasonic 470μF Electrolytic Capacitor 35V dc, Through Hole – ECA1VM471
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
ECA1VM471
Brand:
Panasonic
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 2286795
Product description Panasonic 470μF Electrolytic Capacitor 35V dc, Through Hole - ECA1VM471
Manufacturer / Brand Panasonic
Manufacturer part number ECA1VM471
RS stock number 2286795
Manufacturer / Brand Panasonic
Product Details
M Series
Smaller than SU series
High reliability
High ripple current
Low impedance
Long life
Fully sleeved
Applications
Specifications
Attribute Value
Brand Panasonic
Mounting Type Through Hole
Lead Pitch 5 mm
Technology Electrolytic
Tolerance ±20 %
Capacitance 470 µF
Series M
Height 16 mm
Dimensions 10 (Dia.) x 16 mm
Maximum Operating Temperature +85 °C
Voltage 35 V dc
Ripple Current 550 mA
Minimum Operating Temperature -40 °C
Diameter 10 mm
Leakage Current 3 μA
Lifetime 2000 h
Checking stock...
VND
Out of stock
Price Pack (1 Pack of 5)
Pack(s)Per Pack(VND)Per Unit(VND)
*price per unit indicative
"Panasonic 470μF Electrolytic Capacitor 35V dc, Through Hole - ECA1VM471" added to the basket