Panasonic 4700μF Electrolytic Capacitor 25V dc, Through Hole – EEUHD1E472
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
EEUHD1E472
Brand:
Panasonic
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 7442054
Product description Panasonic 4700μF Electrolytic Capacitor 25V dc, Through Hole - EEUHD1E472
Manufacturer / Brand Panasonic
Manufacturer part number EEUHD1E472
RS stock number 7442054
Manufacturer / Brand Panasonic
Product Details
HD Series Panasonic
Radial lead type
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Specifications
Attribute Value
Brand Panasonic
Capacitance 4700 µF
Voltage 25 V dc
Mounting Type Through Hole
Technology Electrolytic
Dimensions 16 (Dia.) x 25 mm
Height 25 mm
Minimum Operating Temperature -55 °C
Diameter 16 mm
Maximum Operating Temperature +105 °C
Lead Pitch 7.5 mm
Lifetime 2000 h
Leakage Current <=0.01 CV or 3 μA @ 2 min
Ripple Current 1.75 A
Series HD RADIAL
Tolerance ±20 %
Checking stock...
VND
Out of stock
Price Each
Unit(s)Per Unit(VND)
*price per unit indicative
"Panasonic 4700μF Electrolytic Capacitor 25V dc, Through Hole - EEUHD1E472" added to the basket