ROHM 40V 30mA, Schottky Diode, 2-Pin SOD-323 RB751VM-40TE-17
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
RB751VM-40TE-17
Brand:
ROHM
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 8267709
Product description ROHM 40V 30mA, Schottky Diode, 2-Pin SOD-323 RB751VM-40TE-17
Manufacturer / Brand ROHM
Manufacturer part number RB751VM-40TE-17
RS stock number 8267709
Manufacturer / Brand ROHM
Country of Origin: TH
Product Details
Diodes and Rectifiers, ROHM Semiconductor
Schottky Barrier Diodes, up to 900mA, ROHM
Specifications
Attribute Value
Brand ROHM
Mounting Type Surface Mount
Package Type SOD-323
Maximum Continuous Forward Current 30 mA
Peak Reverse Repetitive Voltage 40 V
Diode Configuration Single
Diode Type Schottky
Pin Count 2
Maximum Forward Voltage Drop 370 mV
Number of Elements per Chip 1
Diode Technology Schottky
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current 200 mA
Checking stock...
VND
Out of stock
Price Reel (1 Reel of 150)
Reel(s)Per Reel(VND)Per Unit(VND)
*price per unit indicative
"ROHM 40V 30mA, Schottky Diode, 2-Pin SOD-323 RB751VM-40TE-17" added to the basket