Phoenix Contact Grey ST 1.5-QUATTRO Feed Through Terminal Block, 28 → 16 AWG, 1.5mm², 500 V
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
Brand:
Phoenix Contact
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 6482969
Product description Phoenix Contact Grey ST 1.5-QUATTRO Feed Through Terminal Block, 28 → 16 AWG, 1.5mm², 500 V
Manufacturer / Brand Phoenix Contact
Manufacturer part number 3031186
RS stock number 6482969
Country of Origin: DE
Product Details
Four-wire spring-loaded terminals ST...-QUATTRO
APPROVALS : Approvals: UL/CUL
Four wires on one potential through twin connection
Usable as a compact power distributor
FBS plug-in bridge systems enable further power distribution variations
Specifications
Attribute Value
Brand Phoenix Contact
Series ST 1.5-QUATTRO
Wire Size 28 → 16 AWG
Colour Grey
Cable CSA 1.5 mm²
Voltage Rating 500 V
Current Rating 17.5 A
Model Number ST 1,5-QUATTRO
Checking stock...
VND
Out of stock
Price Each
Unit(s)Per Unit(VND)
*price per unit indicative
"Phoenix Contact Grey ST 1.5-QUATTRO Feed Through Terminal Block, 28 → 16 AWG, 1.5mm², 500 V" added to the basket