Phoenix Contact Grey ST 1.5-QUATTRO Feed Through Terminal Block, 28 → 16 AWG, 1.5mm², 500 V
- RS Stock No.:
- Mfr. Prt No.:
- Brand:
- Phoenix Contact
| Substance | Concentration |
| Lead | 0.1% |
| Mercury | 0.1% |
| PBB (Polybrominated Biphenyls) | 0.1% |
| PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers) | 0.1% |
| Hexavalent Chromium | 0.1% |
| Cadmium | 0.01% |
| DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate) | 0.1% |
| BBP (Benzyl butyl phthalate) | 0.1% |
| DBP (Dibutyl phthalate) | 0.1% |
| DIBP (Diisobutyl phthalate) | 0.1% |
| RS stock number | 6482969 |
| Product description | Phoenix Contact Grey ST 1.5-QUATTRO Feed Through Terminal Block, 28 → 16 AWG, 1.5mm², 500 V |
| Manufacturer / Brand | Phoenix Contact |
| Manufacturer part number | 3031186 |
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
| RS stock number | 6482969 |
Country of Origin: DE
Product Details
Four-wire spring-loaded terminals ST...-QUATTRO
APPROVALS : Approvals: UL/CUL
Four wires on one potential through twin connection
Usable as a compact power distributor
FBS plug-in bridge systems enable further power distribution variations
Specifications
| Attribute | Value |
| Brand | Phoenix Contact |
| Series | ST 1.5-QUATTRO |
| Wire Size | 28 → 16 AWG |
| Colour | Grey |
| Cable CSA | 1.5 mm² |
| Voltage Rating | 500 V |
| Current Rating | 17.5 A |