- BT136-600D,127
- Brand:
- WeEn Semiconductors Co., Ltd
| Substance | Concentration |
| Lead | 0.1% |
| Mercury | 0.1% |
| PBB (Polybrominated Biphenyls) | 0.1% |
| PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers) | 0.1% |
| Hexavalent Chromium | 0.1% |
| Cadmium | 0.01% |
| DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate) | 0.1% |
| BBP (Benzyl butyl phthalate) | 0.1% |
| DBP (Dibutyl phthalate) | 0.1% |
| DIBP (Diisobutyl phthalate) | 0.1% |
| RS stock number | 4842741 |
| Product description | WeEn Semiconductors Co., Ltd Through Hole, 3-pin, TRIAC, 600V, Gate Trigger 1.5V 600V |
| Manufacturer / Brand | WeEn Semiconductors Co., Ltd |
| Manufacturer part number | BT136-600D,127 |
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
| RS stock number | 4842741 |
Country of Origin: CN
Product Details
TRIACs
A range of TRIACs (Triodes for Alternating Current is also known as Bidirectional Thyristors). They are used in AC switching and control applications with current ratings from under 1A to 40A rms. A TRIAC makes a convenient switch for alternating current circuit.
TRIAC, WeEn Semiconductors
Specifications
| Attribute | Value |
| Brand | WeEn Semiconductors Co., Ltd |
| Rated Average On-State Current | 4 A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | TO-220AB |
| Maximum Gate Trigger Current | 10 mA |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 600 V |
| Surge Current Rating | 27 A |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Gate Trigger Voltage | 1.5 V |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 600 V |
| Maximum Holding Current | 10 mA |
| Dimensions | 10.3 x 4.7 x 9.4 mm |
| Length | 10.3 mm |
| Width | 4.7 mm |
| Height | 9.4 mm |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Repetitive Peak Off-State Current | 0.5 mA |
| Peak On-State Voltage | 1.7 V |