- 317-00037 TG40-6/1.27 50mm-PO-X-CL
- Brand:
- HellermannTyton
| Substance | Concentration |
| Lead | 0.1% |
| Mercury | 0.1% |
| PBB (Polybrominated Biphenyls) | 0.1% |
| PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers) | 0.1% |
| Hexavalent Chromium | 0.1% |
| Cadmium | 0.01% |
| DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate) | 0.1% |
| BBP (Benzyl butyl phthalate) | 0.1% |
| DBP (Dibutyl phthalate) | 0.1% |
| DIBP (Diisobutyl phthalate) | 0.1% |
| RS stock number | 1816794 |
| Product description | HellermannTyton Adhesive Lined Heat Shrink Tubing, Clear 6mm Sleeve Dia. x 50mm Length 4:1 Ratio, TG40 Series |
| Manufacturer / Brand | HellermannTyton |
| Manufacturer part number | 317-00037 TG40-6/1.27 50mm-PO-X-CL |
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
| RS stock number | 1816794 |
Country of Origin: CN
Product Details
Specifications
| Attribute | Value |
| Brand | HellermannTyton |
| Shrunk Diameter | 1.27 mm |
| Series | TG40 |
| Colour | Clear |
| Sleeve Type | Heat Shrink |
| Adhesive Lined | Yes |
| Flame Retardant | Yes |
| Sleeve Diameter | 6 mm |
| Sleeve Length | 50 mm |