Vishay 470μF Electrolytic Capacitor 50V dc, Through Hole – MAL213651471E3
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
MAL213651471E3
Brand:
Vishay
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 3938009
Product description Vishay 470μF Electrolytic Capacitor 50V dc, Through Hole - MAL213651471E3
Manufacturer / Brand Vishay
Manufacturer part number MAL213651471E3
RS stock number 3938009
Manufacturer / Brand Vishay
Product Details
136 Series
Polarized Aluminium Electrolytic Capacitors, Non-Solid Electrolyte
Very low impedance and low ESR
Very long useful life: 4000 h to 10 000 h at 105 °C
Very high reliability
Excellent ripple current capability
Radial leads, cylindrical Aluminium case with pressure relief, insulated with a blue sleeve
Charge and discharge proof
Specifications
Attribute Value
Brand Vishay
Mounting Type Through Hole
Lead Pitch 5 mm
Technology Electrolytic
Tolerance ±20 %
Capacitance 470 µF
Series 136
Height 25 mm
Dimensions 12.5 (Dia.) x 25 mm
Maximum Operating Temperature +105 °C
Voltage 50 V dc
Ripple Current 1.5 A
Minimum Operating Temperature -55 °C
Diameter 12.5 mm
Leakage Current 240 μA
Lifetime 8000 h
Checking stock...
VND
Out of stock
Price Pack (1 Pack of 5)
Pack(s)Per Pack(VND)Per Unit(VND)
*price per unit indicative
"Vishay 470μF Electrolytic Capacitor 50V dc, Through Hole - MAL213651471E3" added to the basket